W imieniu Fundacji Batorego, zapraszamy na debatę: „Samorząd – dlaczego jest źle, skoro jest tak dobrze?”

W panelu wprowadzającym udział wezmą:

👉 Witold Gintowt-Dziewaltowski – były Prezydent Elbląga, były Poseł i Senator RP,
👉 Marcin Jakubowski – Burmistrz Mińska Mazowieckiego,
👉 Marek Materek – Prezydent Starachowic,
👉 Joanna Scheuring-Wielgus – działaczka społeczna i samorządowa, Posłanka RP,
👉 Jakub Stefaniak – polityk, rzecznik prasowy PSL, kandydat na Prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018 roku.

Na spotkaniu przedstawimy także raport dr. Adama Gendźwiłła i dr Marty Żerkowskiej-Balas: 

📈 📉 📊 „Polacy o samorządach. Opinia publiczna u progu samorządowej kampanii wyborczej”

podsumowujący wyniki badań opinii publicznej na temat samorządu terytorialnego i decentralizacji władzy. W raporcie znajdują się niepublikowane do tej pory badania opinii przeprowadzone przez CBOS dla Fundacji Batorego. 

Debata organizowana jest we współpracy z portalem Newsweek.pl oraz Wolters Kluwer, wydawcą portalu www.samorzad.lex.pl

Prosimy o potwierdzenie udziału do 10 czerwca br. pisząc na adres: [email protected] 

Zapraszamy! 

https://www.facebook.com/events/232192244222851/

 

Listę sukcesów Polski ostatniego ćwierćwiecza zaczynamy zazwyczaj od wymienienia reformy samorządowej z 1990 roku. To sztandarowy przykład udanej transformacji. Nie jest to wyłącznie zdanie ekspertów i samorządowców. Jak pokazuje wiele badań również opinia publiczna pozytywnie ocenia funkcjonowanie samorządu terytorialnego. 60% ankietowanych deklaruje, że ma wpływ na sprawy gminy, a dla 32% wybory samorządowe są ważniejsze niż parlamentarne. Polacy na początku 2018 roku byli bardziej skłonni uczestniczyć w wyborach lokalnych niż ogólnopolskich.

Skąd zatem – od wielu lat – tak wiele głosów krytycznych? Ruchy miejskie wytykają lokalnym włodarzom arogancję i niechęć do włączania mieszkańców w procesy decyzyjne, lekceważenie ich opinii i organizowanie fasadowych konsultacji, brak transparentności i niezbędnej rotacji lokalnych elit władzy.
Z drugiej strony, Prawo i Sprawiedliwość podważa przekonanie o skuteczności działania władz samorządowych i umiejętność sprawnego rozwiązywania problemów Polek i Polaków. Nie ukrywa też swojej preferencji dla recentralizacji władzy.
Pytanie „dlaczego jest źle, skoro jest tak dobrze?” jest szczególnie ważne w obecnym roku: czekają nas bowiem kolejne wybory samorządowe. Chcemy się zastanowić nad przyczynami krytyki samorządu, które wykraczają poza bieżącą walkę polityczną. Chcemy także zapytać o zmiany które trzeba wprowadzić, by samorząd terytorialny lepiej odpowiadał na wyzwania – nie tylko obecne, ale również przyszłe – związane m.in. ze zmianami społecznymi, demograficznymi i gospodarczymi.

Serdecznie zapraszam!

Joanna Załuska
Szefowa działu Demokracja forumIdei
Fundacji im. Stefana Batorego