W dniach 10 -11 maja 2013 roku grupa osób związanych z „Inicjatywą Sąsiedzką Nasze Osiedle Ścigały” i „Inicjatywą-Osiedle Kukuczki” oraz pracownik i wolontariusz z Bona Fides uczestniczyli w szkoleniu na Słowacji dotyczącym podstawowych zasad organizowania się grup obywatelskich w celu osiągnięcia założonego celu lub rozwiązania problemu związanego z funkcjonowaniem danej społeczności, np. osiedla.

Podstawowy wykład przeprowadził Charles Hirt zwany Chuckiem – Amerykanin mieszkający w Europie już prawie 17 lat i zajmujący się teorią organizowania społecznościowego.

Wyszedł z założenia, że w demokracji, w procesie podejmowania kluczowych decyzji uczestniczy trzech graczy – rząd, biznes i obywatele. Mając na uwadze widoczne dysproporcje w posiadanych środkach i możliwościach, Benjamin Franklin skomentował to kiedyś bardzo trafnie „Demokracja to dwa wilki i owca decydujące o tym, co będzie na obiad”. Zadaniem organizowania społecznościowego jest takie wyposażenie lub inaczej uzbrojenie owcy, żeby mogła kontestować ten wybór.

W dalszym ciągu wykładu, przeplatanego anegdotami i zabawnymi grami pomiędzy uczestnikami szkolenia, Hirt pokazał jak osiągnąć wystarczające wzmocnienie głosu obywateli w procesie decyzyjnym trzymając się ustalonych zasad i taktyki.

Gospodarze szkolenia pochwalili się swoimi osiągnięciami w rozwiązywaniu problemów na jednym z osiedli miast Zwolen właśnie przy pomocy metod organizowania społecznościowego, przedstawili kilka kampanii, gdzie obywatelom udało się wygrać spór z koncernem Shell a także wymóc na miejscowej gminie remont placu.

Uczestnicy szkolenia mieli także okazję oglądać kilka projektów już zrealizowanych, m.in. wybieg dla psów.

Ciekawą inicjatywą wydaje się też stworzenie w mieście ośrodka zwanego Community Center, który służy mieszkańcom do organizowania takich działań, akcji czy imprez, które zainicjują mieszkańcy.

Więcej o metodzie znajdziecie tutaj.