Opis zrzutki

Czy wyobrażasz sobie, jak to jest żyć na co dzień w wiecznej ciemności? Kiedy wychodzisz z domu i każdy twój ruch jest walką o przetrwanie. Nieoznakowany rozkopany chodnik, który zmusza cię do zejścia na ulicę wprost pod koła samochodów. Bankomat z ekranem dotykowym, z którego nie możesz wypłacić pieniędzy. Brak tablicy głośnomówiącej na przystanku sprawia, że nie wiesz do jakiego autobusu wsiadasz.

Marzymy o tym, aby w naszych miastach wprowadzono takie rozwiązania, dzięki którym osoby niewidome mogłyby bezpiecznie i w miarę normalnie funkcjonować. Linie prowadzące, umożliwiające utrzymanie kierunku i orientacji w terenie, ujednolicone i wyrównane nawierzchnie, dobrze wyczuwalne pola uwagi przy przejściu dla pieszych, dostosowanie infrastruktury komunikacyjnej do potrzeb osób niewidomych. To nie są duże inwestycje, a przynoszą ogromną różnicę.

Mamy sprawę: chcielibyśmy pokazać urzędnikom jak wygląda rzeczywistość tych osób w miejskiej dżungli. Najlepiej sprawdzić to w praktyce. Zależy nam na tym, żeby przeprowadzić spacery badawcze z udziałem osób niewidomych w trzech wybranych miastach: Katowicach, Gliwicach i Sosnowcu. Nasze wnioski i rekomendacje przekażemy władzom miasta oraz mediom. Projekt poprowadzą eksperci ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES, które od kilku lat monitoruje przestrzeń publiczną pod kątem dostosowania jej do potrzeb wszystkich mieszkańców i ma na tym polu liczne sukcesy.

Każda Twoja wpłata ma ogromne znaczenie i sprawi, że otaczający świat stanie się dla nas wszystkich bardziej przyjazny.

PS. Dla naszego najbardziej hojnego darczyńcy mamy niespodziankę!

https://zrzutka.pl/2639kj