Bona Fides wraz z innymi katowickimi organizacjami pozarządowymi wystosowały wspólne pisma do kandydatów na prezydenta, w których proponują konkretne działania wzmacniające współpracę międzysektorową w mieście i rozwijające dialog społecznego pomiędzy urzędem miasta a mieszkańcami. Marcin Krupa i Andrzej Sośnierz obiecali, że jeszcze w tym tygodniu na nie odpowiedzą.


W poniedziałek, 24 listopada wystosowaliśmy pisma do kandydatów na prezydenta Katowic, w których znajdują się postulaty na rzecz wzmocnienia współpracy międzysektorowej w mieście. Wśród sygnatariuszy listu znajduje się 17 katowickich organizacji pozarządowych działających na co dzień w różnych obszarach od kultury, przez politykę społeczną, po prawa człowieka. Część z nich, jak np. Dom Aniołów Stróżów, swoje działania skupia głównie na terenie jednej dzielnicy, a inne, jak np. Stowarzyszenie MOST, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Regionalne Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Inicjatywa czy Stowarzyszenie Bona Fides, jest aktywna nie tylko na terenie Katowic, ale także całego województwa. Wszystkie te organizacje łączy jedno, chęć współpracy z Urzędem Miasta Katowice na zasadach partnerstwa.

W dniu wczorajszym sztaby wyborcze obydwu kandydatów odpowiedziały, że jeszcze w tym tygodniu, przed niedzielnym głosowaniem, zarówno Marcin Krupa, jak i Andrzej Sośnierz odpowiedzą na postulaty pozarządowców.

Pozarządowcy w pismach do kandydatów na prezydenta wnieśli 7 konkretnych postulatów, których spełnienie powinno wzmocnić współpracę pomiędzy katowickim magistratem a trzecim sektorem oraz ogólnie dialog społeczny w mieście.

Postulaty organizacji pozarządowych:

1. Wzrost liczby zadań publicznych przekazywanych do realizacji organizacjom pozarządowym oraz wzrost środków finansowych na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe, tj. wzrost budżetu na realizację Rocznego Programu Współpracy Miasta Katowice z organizacjami pozarządowymi. W celu osiągnięcia tego postulatu: powołanie międzysektorowego zespołu ds. opracowania listy zadań publicznych przekazywanych organizacjom pozarządowym na wzór zespołu ds. polityki rowerowej.

2. Praca nad projektami uchwał i programów z istniejącymi zespołami branżowymi na etapie przygotowawczym/koncepcyjnym, w miejsce dawania do konsultacji gotowych projektów.

3. Poprawa jakości realizacji narzędzia partycypacji, jakim jest Budżet Obywatelski poprzez organizację debat lokalnych związanych z budżetem obywatelskim na etapie przygotowywania wniosków. Celem debat nie miałoby być informowanie o procedurach, ale wskazanie przez mieszkańców najważniejszych problemów istniejących w dzielnicach, które potem zostałyby umieszczone we wnioskach.

4. Powołanie stanowiska pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych wywodzącego się ze środowiska organizacji pozarządowych i BEZPOŚREDNIO podlegającego Prezydentowi Miasta, a nie Naczelnikowi któregokolwiek z wydziałów lub resortowemu Wiceprezydentowi.

5. Włączenie przedstawicieli organizacji pozarządowych do komisji oceniających wnioski na inicjatywę lokalną.

6. Upodmiotowienie roli Rady Działalności Pożytku Publicznego, która powinna poza mechanicznym opiniowaniem aktów prawa miejscowego, stać się płaszczyzną rzeczywistego dialogu o sprawach Miasta reprezentantów Urzędu i radnych ze stroną społeczną.

7. Przedłożenie radzie miasta propozycji katowickiego regulaminu konsultacji dotyczących planowania przestrzennego, wzmacniającego udział mieszkańców w dyskusji o kształtowaniu miasta.

W przypadku pisma do Marcina Krupy pozarządowcy nawiązali także do jednego z punktów jego programu, w którym obiecuje utworzenie centrum organizacji pozarządowych. W piśmie do kandydata przypomniano, że w Katowicach działa już inkubator dla organizacji i tworzenie kolejnego bytu niekoniecznie musi mieć sens. Sygnatariusze listu napisali, że jeśli jednak urząd zdecyduje się na taki krok, to ważne jest, żeby podmiot prowadzący centrum wybrany był w otwartym konkursie ofert.