W marcu przywitaliśmy naszych nowych wolontariuszy EVS.
Przez kolejny rok będą z nami:
Ana i David z Gruzji, Gizem i Ogün z Turcji, Sabiona i Cosmin z Włoch oraz Isa i Roberto z Hiszpanii.

Działania wolontariuszy EVS:

  • Wolontariusze pomagają w bieżących działaniach Bona Fides np. biorąc udział w konsultacjach społecznych i audytach dostępności budynków instytucji publicznych w projekcie „Śląskie bez barier”
  • Monitorują miejsca świadczące usługi dla obcokrajowców np. urzędy i centra informacji turystycznej w regionie i  pracują nad stworzeniem strony internetowej „Discovering Silesia” przeznaczonej dla obcokrajowców na Śląsku
  • Prowadzą bezpłatne lekcje języków obcych oraz prezentacje w szkołach na temat wolontariatu EVS i kultury swoich krajów
  • Pracują z dziećmi z zespołem Downa w Arce Noego i organizują czas dzieciom ze świetlicy terapeutycznej w Domu Aniołów Stróżów
  • Działają w Stowarzyszeniu Aktywni Silesia prowadząc lekcje j. angielskiego dla seniorów

 

Nasza była wolontariuszka i nowa koordynatorka EVS Mariachiara Barra opowiada o swoich nadziejach i wyzwaniach związanych z projektem:

Podróż do Polski dosłownie zmieniła moje życie. Rok temu wyjechałam z Włoch  i przyjechałam do Katowic jako wolontariuszka EVS w jednorocznym projekcie prowadzonym przez Stowarzyszenie Bona Fides. Ten rok był dla mnie przełomowy: to co przeżyłam i czego doświadczyłam zmieniło mnie i mój sposób myślenia.
Po zakończeniu mojego wolontariatu dostałam propozycję pracy jako koordynatorka EVS w Stowarzyszeniu Bona Fides. Zarządzam zespołem 8 nowych wolontariuszy z 4 różnych krajów, którzy biorą udział w nowym projekcie Bona Fides, dedykowanym zagranicznym turystom w Katowicach i innych miastach województwa śląskiego.
Praca koordynatorki jest największym wyzwaniem, z jakim zmierzyłam się w swoim życiu. Daje mi ona możliwość doświadczenia wolontariatu EVS w zupełnie inny sposób. Patrząc na członków mojego zespołu widzę siebie, trochę przestraszoną i zdezorientowaną w czasie moich pierwszych tygodni w nowym mieście i w nowym kraju. Rozumiem ich emocje, obawy i oczekiwania. Przyjechałam do Polski szukając czegoś nowego i chcąc podjąć wyzwanie. Potrzebowałam zmiany i poznałam wielu cudownych ludzi, którzy pomogli mi znaleźć moją drogę. Życzę wszystkim moim wolontariuszom aby ich doświadczenie EVS pomogło także im w odnalezieniu własnej drogi życiowej.  Chciałabym być ich przewodnikiem i wspierać ich w znalezieniu tego, czego szukają. Każdy z nich jest tutaj z innego powodu, który pchnął ich ku nowej przygodzie.
Bycie koordynatorką nie jest łatwe: to bardzo wymagająca praca, zwłaszcza biorąc pod uwagę wielokulturowość mojego zespołu. To grupa kosmopolityczna, w której ludzie mają bardzo odmienne wyobrażenia w tak podstawowych kwestiach jak czas, priorytet, sukces, przeszkody, itp. Praca z ludźmi z różnych środowisk i kultur może być ciężka. Problemy w komunikacji i niedomówienia zdarzają się dosyć często. Tym co możemy zrobić jest pokazanie sobie nawzajem najlepszych aspektów naszych kultur i znalezienie piękna w różnicach. Jako zespół musimy pamiętać, że mamy wspólne cele a najlepszym sposobem na ich osiągnięcie jest wspólna praca. Każdy członek zespołu jest bardzo ważną częścią całości, wnosi do niego swoje unikalne talenty i kompetencje.
Postaram się być możliwie najlepszą koordynatorką. Ciągle mam dużo do nauczenia i nowi wolontariusze EVS na pewno pomogą mi w tym rozwoju. Ich różnorodne osobowości, kultury i kompetencje to wspaniały prezent, sprawiający, że moje doświadczenie pobytu w Polsce staje się jeszcze bogatsze i pełniejsze.

 

Przeczytaj więcej o wolontariacie EVS  i sprawdź aktualne nabory w Bona Fides.