Zapraszamy do lektury raportu:
https://www.bonafides.pl/wp-content/uploads/2024/10/Raport_spacer-badawczy_Pszczyna_17.09.2024.pdf

W piątek 17 września 2024 r. uczennice Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie oraz członkinie Forum Seniorów Powiatu Pszczyńskiego wraz z nauczycielką oraz opiekunką Rady i ekspertem Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic Grzegorzem Wójkowskim przeprowadzili „spacer badawczy” ulicami centrum Pszczyny. Spacer badawczy jest jedną z technik konsultacji społecznych wykorzystywaną do mapowania konkretnych miejsc i elementów wymagających interwencji oraz badania odczuć i potrzeb badanych osób dotyczących różnych aspektów przestrzeni.
Spacer badawczy przeprowadzony został trasą ustaloną na warsztatach z grupą. Prowadziła ona od Pszczyńskiego rynku, następnie ulicą Bankową, Bednarską, przy której znajduje się Kościół pw. Wszystkich Świętych, do Parku Zamkowego, gdzie odwiedziliśmy okolicę Herbaciarni Daisy. Stamtąd doszliśmy do Kapsuły Czasu w parku, a następnie do Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie. Z muzeum skierowaliśmy się parkowymi ścieżkami do Stajni Książęcych, skąd wróciliśmy na rynek.
Celem spaceru badawczego było dokładne przyjrzenie się infrastrukturze miejskiej z perspektywy pieszego. Młodzież i seniorzy mogli wspólnie zwrócić uwagę na aspekty takie jak stan nawierzchni chodników, wysokość i dostępność krawężników, jakość małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, dostęp do toalet publicznych), a także na miejsca, które mogą łączyć pokolenia – jak np. urokliwa Herbaciarnia w Parku Pszczyńskim.
Spacer badawczy zorganizowany został w ramach projektu „Most dla pokoleń”. Projekt „Most dla pokoleń” korzysta z dofinansowania o wartości 179315 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Celem projektu jest nawiązanie współpracy i dialogu pomiędzy pokoleniem ludzi młodych (do 25. roku życia) i seniorami (powyżej 65. roku życia).