Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej zaprasza na bezpłatne szkolenie poświęcone tematyce organizowania społecznościowego.

Szkolenie

Jak skutecznie działać w środowisku lokalnym – organizowanie społecznościowe w Katowicach

Organizowanie Społecznościowe (z ang. Community Organizing) to metoda pracy ze społecznościami lokalnymi wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych. Od kilkunastu lat z powodzeniem wykorzystywana na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. Metoda ma na celu zaangażowanie ludzi do działania na rzecz wspólnego dobra, w celu zidentyfikowania i rozwiązania wspólnych problemów w oparciu o istniejące zasoby. Model Organizowania Społecznościowego  oparty jest na 4 etapach, które mogą być dostosowane do różnych kontekstów kulturowych i instytucjonalnych.

Organizator szkolenia – Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides od 5 lat z powodzeniem organizuje i wspiera aktywne grupy mieszkańców na terenie Katowic, przy wykorzystaniu metody organizowania społecznościowego.

Program warsztatów obejmuje:

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z poszczególnymi etapami metody organizowania społecznościowego, która od 2011 r. z powodzeniem jest wykorzystywana przez Stowarzyszenie Bona Fides w pracy z lokalnymi społecznościami. Dotychczas dzięki naszemu wsparciu powstało 6 nieformalnych grup mieszkańców w różnych częściach Katowic. Grupy mają liczne sukcesy na swoim koncie, m.in. doprowadzenie do powstania parkingu na osiedlu Ścigały, przeprowadzenie konsultacji społecznych dot. rewitalizacji Parku Boguckiego, zatrzymanie wyburzenia historycznego osiedla Borki.

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak zachęcić mieszkańców do włączenia się do działań oddolnych, będą mieli okazję wcielić się w negocjatorów oraz zastanowić się na czym polega “proces odpępowiania” tj. w jaki sposób uczyć mieszkańców samodzielnego działania bez wsparcia animatora.

Dla kogo?

Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych i liderów lokalnych, którzy są zainteresowani tematyką angażowania społeczności lokalnych lub działają jako animatorzy społeczni w swoich środowiskach lokalnych. Ponadto zapraszamy studentów socjologii lub kierunków pokrewnych.

 

Podstawowe informacje:

 

Termin: sobota 23 kwietnia

Czas trwania: 6 godzin (10.00-16.00)

Miejsce: Biuro Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, ul. Warszawska 19, (I piętro), Katowice

Prowadząca: Iwona Nowak – trenerka praw człowieka, członek Zarządu Stowarzyszenia Bona Fides, koordynatorka programu “Organizowanie Społecznościowe”, organizatorka społecznościowa na Załężu w Katowicach. Wykorzystuje w praktyce wiedzę i umiejętności na temat angażowania społeczności lokalnych. Od 2008 r. aktywnie działa w sektorze NGO

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

 

Zgłoszenia

formularz zgłoszeniowy na szkolenie proszę wysyłać na adres: [email protected] do wtorku 19 kwietnia włącznie. Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu zostaną powiadomione mailowo.

Formularz zgłoszeniowy na szkolenie Jak skutecznie działać w środowisku lokalnym_- organizowanie społecznościowe w Katowicach 23 kwietnia – Bona Fides

Dodatkowe informacje można uzyskać mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 660-266-094

 

 

UWAGA!

Organizator nie zapewnia zwrotów kosztów podróży i zakwaterowania oraz lunchu podczas szkolenia.

 

Ilość miejsc ograniczona!

W przypadku nie uzbierania wymaganej ilości osób, organizator szkolenia zastrzega sobie prawo do jego odwołania.

Zaproszenie szkolenie_ Jak skutecznie działać w środowisku lokalnym – organizowanie społecznościowe